лагодійний фонд «Повір у себе» за підтримки уряду Німеччини, німецького банку розвитку DEG спільно з агропромхолдингом «Астарта» допомагають регіональним підприємцям розвивати свої виробництва. Восени минулого року в межах проєкту «Курс на Незалежність» гранти на купівлю обладнання отримали 60 бізнесів. У листопаді 2023-го переможцями другої хвилі проєкту стали ще 100 підприємців
Як великий бізнес прищеплює малим українським підприємцям соціальну відповідальність і допомагає відкривати двері нових перспектив? Що, крім грошей, отримують переможці проєкту і як впроваджують свої бізнес-мрії? Про це розповіли Віктор Іванчик, СЕО «Астарти» та співзасновник БФ «Повір у себе», представники DEG та підприємці, які отримали гранти і якісно змінили свій бізнес.
Головне про «Курс на Незалежність»
![](https://static.tildacdn.com/tild3335-6338-4237-a264-333066663938/01.png)
Хто отримує гранти?
Представники харчової та переробної промисловості. Причин кілька. Мешканці невеликих сіл першими на початку повномасштабної війни зіткнулися з нестачею продовольства, зокрема хліба, макаронів, яке їм доставляли з великих міст. І закрити ці слабкі у продовольчій безпеці країни місця зможуть саме місцеві малі виробники. Це дотична сфера діяльності «Астарти», і ми маємо відповідні бізнес-компетенції та експертизу, якими ділимося з підприємцями. Але є ще одна особливість. Пріоритет отримають підприємці пільгових категорій: ветерани або члени родин військовослужбовців, ВПО, люди з інвалідністю. Якщо сам підприємець не з цієї категорії, то він має взяти на себе зобовʼязання найняти таких людей на роботу.
Проєкт допомагає малим і мікропідприємцям. Чому, на вашу думку, це найуразливіші прошарки бізнесу в Україні сьогодні?
Малий бізнес формує середній клас і є запорукою економічного зростання України. Малі приватні підприємці, що розвивалися на територіях, які були окуповані та понівечені російськими обстрілами, часто втрачають все: і гроші, і обладнання, і приміщення. І якщо великий бізнес з часом може піднятися, то малі та мікропідприємства гинуть від браку коштів чи зволікання з їх наданням.
Представники харчової та переробної промисловості. Причин кілька. Мешканці невеликих сіл першими на початку повномасштабної війни зіткнулися з нестачею продовольства, зокрема хліба, макаронів, яке їм доставляли з великих міст. І закрити ці слабкі у продовольчій безпеці країни місця зможуть саме місцеві малі виробники. Це дотична сфера діяльності «Астарти», і ми маємо відповідні бізнес-компетенції та експертизу, якими ділимося з підприємцями. Але є ще одна особливість. Пріоритет отримають підприємці пільгових категорій: ветерани або члени родин військовослужбовців, ВПО, люди з інвалідністю. Якщо сам підприємець не з цієї категорії, то він має взяти на себе зобовʼязання найняти таких людей на роботу.
Проєкт допомагає малим і мікропідприємцям. Чому, на вашу думку, це найуразливіші прошарки бізнесу в Україні сьогодні?
Малий бізнес формує середній клас і є запорукою економічного зростання України. Малі приватні підприємці, що розвивалися на територіях, які були окуповані та понівечені російськими обстрілами, часто втрачають все: і гроші, і обладнання, і приміщення. І якщо великий бізнес з часом може піднятися, то малі та мікропідприємства гинуть від браку коштів чи зволікання з їх наданням.
Які проблеми малого бізнесу, крім доступу до фінансування, розв’язує проєкт?
Це брак якісних знань у бізнес-галузі: нерозуміння підприємцями правил планування, розрахунку витрат і доходів, податків і заробітної плати. Тож ми навчали їх максимально ефективно використовувати грантові кошти.
Чому ви встановили умови, за якими переможці проєкту мають створити робочі місця і передавати громаді 10% від вартості отриманого обладнання в еквіваленті виготовленої продукції?
Нам важливо, щоб ці бізнеси не просто виробляли продукцію, а приносили соціальну користь громадам, сплачували всі податки, офіційно працевлаштовували.
Саме завдяки цим 10% громади формують свій продуктовий банк. В одній із громад наш підприємець вирощує овочі та фрукти, частину з яких передає школам на харчування. Інший – продукти харчування у лікарню для військових. Третій – продуктові набори малозабезпеченим родинам і ВПО.
Чому в Україні потрібен такий проєкт під час війни?
Малий бізнес – це паростки, які сприяють зростанню економічного та соціального потенціалу України. Це і створення робочих місць, і збільшення надходжень до бюджету, і заохочення українців, які виїхали за кордон, повертатися додому, і збільшення експорту, і підвищення інвестиційної привабливості України.
Це брак якісних знань у бізнес-галузі: нерозуміння підприємцями правил планування, розрахунку витрат і доходів, податків і заробітної плати. Тож ми навчали їх максимально ефективно використовувати грантові кошти.
Чому ви встановили умови, за якими переможці проєкту мають створити робочі місця і передавати громаді 10% від вартості отриманого обладнання в еквіваленті виготовленої продукції?
Нам важливо, щоб ці бізнеси не просто виробляли продукцію, а приносили соціальну користь громадам, сплачували всі податки, офіційно працевлаштовували.
Саме завдяки цим 10% громади формують свій продуктовий банк. В одній із громад наш підприємець вирощує овочі та фрукти, частину з яких передає школам на харчування. Інший – продукти харчування у лікарню для військових. Третій – продуктові набори малозабезпеченим родинам і ВПО.
Чому в Україні потрібен такий проєкт під час війни?
Малий бізнес – це паростки, які сприяють зростанню економічного та соціального потенціалу України. Це і створення робочих місць, і збільшення надходжень до бюджету, і заохочення українців, які виїхали за кордон, повертатися додому, і збільшення експорту, і підвищення інвестиційної привабливості України.
Як БФ «Повір у себе» та «Астарті» вдалося завоювати довіру німецького банку, щоб співпрацювати саме в гуманітарному напрямі?
З банком DEG «Астарта» має давні ділові бізнес-контакти. І, до речі, DEG одним із перших запропонував свою допомогу та реалізував її. Досвід такої співпраці дуже цінний для нас, адже всі налаштовані на максимальний результат. Високопрофесійна команда DEG забезпечує комунікацію з урядом Німеччини, що затвердив виділення цих коштів, адмініструє проєкт і чудово знає ситуацію в Україні. Ми постійно на зв’язку.
Все прозоро та структуровано. З банком укладено тристоронню угоду з чітко прописаними умовами. Незалежний зовнішній аудитор підтверджує всі фінансові операції в межах проєкту. У такий спосіб фонд і агропромхолдинг звітують перед партнерами, тим паче, що для нас прозора звітність – процес звичний.
З банком DEG «Астарта» має давні ділові бізнес-контакти. І, до речі, DEG одним із перших запропонував свою допомогу та реалізував її. Досвід такої співпраці дуже цінний для нас, адже всі налаштовані на максимальний результат. Високопрофесійна команда DEG забезпечує комунікацію з урядом Німеччини, що затвердив виділення цих коштів, адмініструє проєкт і чудово знає ситуацію в Україні. Ми постійно на зв’язку.
Все прозоро та структуровано. З банком укладено тристоронню угоду з чітко прописаними умовами. Незалежний зовнішній аудитор підтверджує всі фінансові операції в межах проєкту. У такий спосіб фонд і агропромхолдинг звітують перед партнерами, тим паче, що для нас прозора звітність – процес звичний.
![](https://static.tildacdn.com/tild3134-3331-4035-b762-383336656632/02.png)
Чому ви обрали саме цих партнерів?
Понад 60 років DEG фінансує та консультує приватні підприємства у країнах з перехідною економікою і ті, що розвиваються. Наша місія – як імпакт- і кліматичний інвестор ми супроводжуємо підприємців, які розв’язують питання трансформації та прагнуть скористатися своїми можливостями.
До того, як ми почали працювати з «Астартою», ми знали компанію протягом багатьох років як одного з найбільш актуальних та інноваційних гравців у приватному секторі України та її агробізнесі світового класу. Завдяки добре розвиненій культурі корпоративного управління, екологічного та соціального менеджменту «Астарти» нам в DEG було надзвичайно легко встановити зв’язок з компанією. Ми дуже задоволені співпрацею, яка розпочалася з моменту нашої першої інвестиції.
Що стало вирішальним у рішенні банку взяти участь у проєкті?
DEG розпочав співпрацю з «Астартою» з фінансування інфраструктури її основної діяльності у сільській місцевості України. Тому ми, звичайно, дуже зацікавлені не лише в «Астарті» як компанії, а й у громадах, з якими вона співпрацює. Підтримка членів громад у їхніх прагненнях стати приватними підприємцями, користуючись ресурсами «Астарти» на місцях, видається нам дуже логічною та переконливою.
Понад 60 років DEG фінансує та консультує приватні підприємства у країнах з перехідною економікою і ті, що розвиваються. Наша місія – як імпакт- і кліматичний інвестор ми супроводжуємо підприємців, які розв’язують питання трансформації та прагнуть скористатися своїми можливостями.
До того, як ми почали працювати з «Астартою», ми знали компанію протягом багатьох років як одного з найбільш актуальних та інноваційних гравців у приватному секторі України та її агробізнесі світового класу. Завдяки добре розвиненій культурі корпоративного управління, екологічного та соціального менеджменту «Астарти» нам в DEG було надзвичайно легко встановити зв’язок з компанією. Ми дуже задоволені співпрацею, яка розпочалася з моменту нашої першої інвестиції.
Що стало вирішальним у рішенні банку взяти участь у проєкті?
DEG розпочав співпрацю з «Астартою» з фінансування інфраструктури її основної діяльності у сільській місцевості України. Тому ми, звичайно, дуже зацікавлені не лише в «Астарті» як компанії, а й у громадах, з якими вона співпрацює. Підтримка членів громад у їхніх прагненнях стати приватними підприємцями, користуючись ресурсами «Астарти» на місцях, видається нам дуже логічною та переконливою.
![](https://static.tildacdn.com/tild6461-3534-4739-b865-623934383064/03.png)
Крім того, ми хотіли переконатися, що підтримуємо проєкт, який базується на наявній інфраструктурі та пропонує безперервну підтримку навіть після його завершення.
«Курс на Незалежність» враховує все це, що нас одразу ж переконало: високий рівень професіоналізму, швидка й ефективна допомога, практичний підхід і постійний моніторинг з боку благодійного фонду й «Астарти», а також висока прозорість. Саме тому ми вирішили підтримати проєкт за допомогою наших послуг з підтримки бізнесу за рахунок коштів Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
У чому цінність проєкту для України?
Проєкт створює та зберігає робочі місця, а також забезпечує стале виробництво продуктів харчування шляхом відбору, навчання та фінансової підтримки сільськогосподарських мікропідприємців, серед яких багато жінок з дітьми та внутрішньо переміщених осіб. Крім того, проєкт підтримує вихід підприємців на ринок шляхом створення екосистеми та включення їх у ланцюжок поставок «Астарти».
Іншим основним результатом проєкту є забезпечення місцевих громад сільськогосподарською продукцією, що гарантує продовольчу безпеку в умовах війни.
«Курс на Незалежність» враховує все це, що нас одразу ж переконало: високий рівень професіоналізму, швидка й ефективна допомога, практичний підхід і постійний моніторинг з боку благодійного фонду й «Астарти», а також висока прозорість. Саме тому ми вирішили підтримати проєкт за допомогою наших послуг з підтримки бізнесу за рахунок коштів Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
У чому цінність проєкту для України?
Проєкт створює та зберігає робочі місця, а також забезпечує стале виробництво продуктів харчування шляхом відбору, навчання та фінансової підтримки сільськогосподарських мікропідприємців, серед яких багато жінок з дітьми та внутрішньо переміщених осіб. Крім того, проєкт підтримує вихід підприємців на ринок шляхом створення екосистеми та включення їх у ланцюжок поставок «Астарти».
Іншим основним результатом проєкту є забезпечення місцевих громад сільськогосподарською продукцією, що гарантує продовольчу безпеку в умовах війни.
![](https://static.tildacdn.com/tild6332-3736-4734-b065-636265653738/04.png)
Допомогли стати на ноги. Підприємці-переможці про «Курс на Незалежність»
Марина Шляхта родом з Донецька. У 2015-му переїхала з донькою до Миргорода. «У мене була своя справа, але я дуже хотіла відкрити пекарню».
![](https://static.tildacdn.com/tild3236-3331-4634-a632-396238656263/05.png)
У листопаді 2022 року їй подзвонили з Миргородської міськради і запропонували взяти участь у конкурсі. Написала бізнес-план менше ніж за тиждень, під час відключень світла й інтернету, згадує Марина. Участь у проєкті стала для неї доленосною – через місяць після перемоги підприємниця вже отримувала обладнання. У січні 2023 року пекарня «ШтрудельОк» відкрила свої двері.
Тепер Марина щодня виготовляє солодку випічку та хліб – його продає соціально незахищеним містянам. Також за умовами проєкту жінка найняла трьох працівників і регулярно передає продукцію до будинку для літніх.
Тепер Марина щодня виготовляє солодку випічку та хліб – його продає соціально незахищеним містянам. Також за умовами проєкту жінка найняла трьох працівників і регулярно передає продукцію до будинку для літніх.
«Курс на Незалежність» надихнув мене, навчив бізнес-плануванню, і я повірила у власні сили. У важкі часи «Астарта» допомагає і коштами, і порадами, а головне – вірить в нас, підприємців-переселенців. Нам так потрібна підтримка, і агрохолдинг надає її просто неймовірно!» – розповідає підприємниця.
Завдяки перемозі у проєкті розширилося і садівниче товариство «Мрія». У серпні 2022 року війна змусила «Мрію» релокуватися зі Слов’янська у селище Решетилівка на Полтавщині.
![](https://static.tildacdn.com/tild3435-3831-4331-b538-666464386662/06.png)
Після переїзду в серпні 2022-го «Мрія» почала шукати гранти, які допомогли б вистояти. Про «Курс на Незалежність» розповіли у місцевому Офісі віцепрем’єрки з питань євроінтеграції, там же допомогли з бізнес-планом.
Зараз підприємство виробляє пастеризований яблучний сік, оцет, томатну пасту, повидло, кетчуп та аджику під брендом «Адамівка». На виробництві працює п’ятеро співробітників, а у ланцюжку вироблення продукції задіяно понад 100 домогосподарств. «Яблука і томати вирощують місцеві домогосподарства, – каже Іван Дегтяр, голова правління садівничого товариства. – «Мрія» роздає їм саджанці, а потім купує плоди».
Зараз підприємство виробляє пастеризований яблучний сік, оцет, томатну пасту, повидло, кетчуп та аджику під брендом «Адамівка». На виробництві працює п’ятеро співробітників, а у ланцюжку вироблення продукції задіяно понад 100 домогосподарств. «Яблука і томати вирощують місцеві домогосподарства, – каже Іван Дегтяр, голова правління садівничого товариства. – «Мрія» роздає їм саджанці, а потім купує плоди».
![](https://static.tildacdn.com/tild3461-6536-4661-a363-303232626331/07.png)
«Після проєкту фінансові показники «Мрії» зросли у чотири рази. Якщо у 2022-му ми співпрацювали з 14 домогосподарствами, то у наступному році з нами хочуть працювати уже пів сотні», – каже Іван Дегтяр.